Hvězdičky

Hvězdičky

Logo Tygříkové letky má po obvodu 21 hvězdiček. Každá znamená jednu společnou fotografii tvého plyšáka a létajícího stroje z našeho seznamu + jeden zápis do zápisníku s podpisem pilota + příběh o získání nové hvězdičky.

1. Házedlo

Vlaštovka z papíru nebo házedlo z umělých materiálů vyřezané nebo vylisované z plastu. Vše, co potřebuje RYCHLOST. Můžeš si ho půjčit, koupit nebo postavit a vyzkoušet jak létá. Pomůžou Ti rodiče nebo v hračkářství nebo návod na vlastní výrobu. Klidně jich vyzkoušej víc než jedno! Aspoň uvidíš ten rozdíl v rychlosti, když se ho naučíš házet správně. Kde? Nejlépe někde, kde bude foukat Vítr! Kam to házedlo házet? Proti větru. Jako startují letadla i ptáci.

2. model větroně 

Model větroně, který lze ovládat rádiem a nebo umí létat sám a klouzat a nabrat vítr a stoupat a ukáže Ti co je VÝŠKA. Můžeš si ho jít nejprve prohlédnout do modelářské prodejny a pak půjčit, koupit nebo postavit a vyzkoušet jak létá. Je jich spousta druhů. Pro pozorování létání do výšky i bez motoru, jen tak na vítr, bude potřeba použít tahací startovací šňůru a nebo start přímo ze svahu do svahového proudění. Hledej modelářský klub, prodejnu, školu. 

3. model motorového éra

Model motorového řiditelného letadla, který lze ovládat na dálku rádiem a má ovládání rychlosti, výšky a ukáže ti MANÉVR. Vyber si inspiraci na internetu a hledej nejbližší modelářský klub. Nejlépe na letišti, kde uvidíš rozdíl v létání modelů a velkých letadel. Tam Ti ukážou na jak malém prostoru umí létat motorové modely a jakou rychlostí a v jaké výšce umí otočit zatáčku a nebo celou akrobatickou abecedu kotrmelců ve vzduchu.

4. model vrtulníku

Vrtulník jako model může mít jednoduché ovládaní a přidaný rotor pro lepší stabilitu. Když ho uřídíš, zkus zjistit, co je TREFA. Můžeš zkusit koupit malý pro děti a nebo najít v modelářské prodejně větší stroje. S malými vrtulníčky lze létat i doma uvnitř místnosti nebo v tělocvičně. Větší hledej na modelářských letištích a akcích pro děti. Je to zábava pro šikovné a existují i trenažéry na PC. Ty hledáš modely, které jsou tak velké, že by mohli svézt i tvého malého plyšáka. 

5. drak

Drak na šňůře vždycky ukáže, kam fouká vítr. Jestli nefouká? Tak utíkej! Hledej nejlepší směr, aby drak začal tahat vzhůru. Tvůj první drak má jednu šňůru. Má Tě naučit rozeznat odkud a kam fouká vítr. To proto, aby jsi se svým drakem startoval a utíkat správně proti větru. Když bude vítr dost silný, tak bude stačit draka pustit z ruky a odvíjet jeho šňůru. Každý drak potřebuje mít správně nastavené těžiště. To je to místo, kam přivážeš šňůru a on už ví, jak letět.

6. akrobatický drak

Drak na dvou a nebo čtyřech šňůrách už potřebuje nějaký vítr. To aby poslouchal a manévroval podle tvého řízení. Pro první pokusy použij raději nějaký nerozbitný druh draka. Nejlépe ve tvaru padáku. Než se Ti povede zjistit, jak se s drakem domluvit a kolik síly a pohybů je potřeba, aby chtěl zatáčet a poslouchat. Bude potřeba zvolit správnou rychlost větru a správné místo, kde vítr fouká hezky a hladce jako u moře. Dávej ale pozor! Draci nesmí na letiště! Jen když tam mají drakiádu.

7. tahací drak

Tahací drak má za úkol kromě poslušnosti i dát sílu a tahat. Na lyžích, na tříkolce nebo na plováku na vodě. Podle rychlosti větru. Možná ho uvidíš někde u moře, v horách, nebo na plážích. Umí tahat lidi různě rychle nebo nahoru na kopec a jde s nimi dělat i velmi vysoké skoky. Můžeš zkusit najít školu, která tohle létání a tahání učí a zkusit si jak velká je takové síla. Pozor však na Vítr. Vítr totiž nemá rozum! Proto hrát si s ním, když je silný, je dobré jen s někým, kdo rozumí jeho chování, které se může různě změnit. Jako když si hraješ s velkým veselým zvířetem a nevíš přesně, co na Tebe chystá!

8. paraglide

Padák ve tvaru křídla s leteckým profilem má schopnost klouzat z výšky do dálky. Pro stoupání může také jako větroň použít vítr. Je to druh křídla z látky, nafouknuté vzduchem. Takové křídlo potřebuje pro naplnění a získání pravého tvaru Vítr. Buď je ten proud vzduchu všude nebo se pilot musí rozeběhnout a pochytat vzduch utíkáním. Jako když chceš pouštět draka a nefouká žádný vítr. Proto lidé s těmito křídly chodí na kopce a nebo se tahají na šňůře za speciálními navijáky. Hledej místa, kde je můžeš potkat. Pomůže Ti letecká mapa a nebo přímo seznam startovacích míst.

9. motorový paraglide

Když k padákovému kluzáku přidáme motor s tlačnou vrtulí a lze i tříkolový podvozek, pak už to odletí i z roviny proti větru. Je to stejné nebo podobné jako paraglide křídlo a pilot má na zádech velkou vrtuli jako velký větrák za zády. Umí si své křídlo nafouknout a umí odstartovat z roviny jako letadlo z letiště. Stačí mu ale jen posekaná louka, modelářské letiště a někdy je najdeš i na sportovních letištích. Podobá se létající motorce, tříkolce nebo létající židli s vrtulí. Nejjednodušší úlovek téhle hvězdičky bude návštěva nějaké školy, kde se lidé učí s těmito stroji létat. 

10. rogalo

Křídlo ve tvaru šipky s kostrou z trubek, kde pilot visí v těžišti a zatáčí náklonem a drží se hrazdy pod sebou. Jako by byl pták! Tyhle stoje vytvořil konstruktér pan Rogallo a původně ho chtěl pro kosmonauty. Aby se mohli vracet dolů na Zemi. Jenže pak se ukázalo, že padáky budou bezpečnější. Proto jeho plány použili lidé, co uměli jezdit po vodě na windsurfech a dokázali si podle obrázku postavit svá vlastní křídla, která uměla letět jako draci. Stačilo se rozeběhnout z pořádného kopce při správném větru. O tom, co je správný vítr si popovídej s pilotem. Hledej je s pomocí škol létání. Jsou poměrně vzácní. 

11. motorové rogalo

Křídlo šipka se zavěšenou tříkolkou a tlačným motorem vrtulí. Pilot sedí a mění úhel křídla a zatáčí náklonem hrazdy. Je to rogalo na kolečkách a proto ho máš šanci najít na letišti. Nejjednodušší je najít školu nebo navštívit nějako leteckou soutěž, které se pořádají několikrát do roka po celé České republice. Budeš si moct vybrat nejbarevnější nebo s různými tvary křídla i tříkolky. Dokonce na takových strojích létají i lidé, kteří si chtějí vyzkoušet letět bez ochrany pilotní kabiny. Takovou rychlostí, jako by jeli na motocyklu. Jestli jim ale půjčíš svého plyšáka na svezení do vzduchu, tak nesmí otevřít padáček dokud se točí vrtule!

12. ultralehké letadlo

Křídlo s leteckým profilem, uprostřed trup, kde sedí posádka a ocasní řídící plochy. Ultralehké znamená do 600Kg včetně. Takových letadel jsou dnes již plná letiště. Dřív tomu tak nebylo, ale za posledních 30let, co je začali vyrábět lidé doma nebo pak i jako firmy. Proto můžeš svojí hvězdičku s fotografií ulovit nejen na letišti, ale když budeš mít štěstí, tak se i podívat do výroby. Najdeš je i v muzeích. Jsou zajímavá různými tvary křídel, podvozků, vrtulí a každé má svůj vlastní příběh a lidé s nimi mohou létat od mládí až do pozdního věku. Jsou malá a pomalejší a není v nich zima jako na padáku nebo na rogale.

13. vírník

Létající stroj s rotujícím křídlem a tlačnou vrtulí a motorem. Tříkolový podvozek s ocasem pouze s kormidlem směrovkou. Rotující křídlo? To je ta vrtule nad hlavou pilota. Je podobná vrtulníku, ale z blízka vypadá jinak. Navíc má pilot za zády ještě jednu vrtuli. Jako motorový padák nebo rogalo. A za vrtulí ocásek s kormidlem. Startuje to a přistává na krátké vzdálenosti. Nevadí mu silný ani divoký vítr. Proto ho lidé rádi používají na cestování do složitých míst, kde je počasí divoké a letiště krátká. Tuhle hvězdičku také hledej v nějaké škole, kde Ti můžou plyšáka i povozit a vyfotit za letu. 

14. seskok padákem

Padák různých tvarů určený pro výsadek z letadla. Dobrovolně nebo nedobrovolně pro záchranu života posádky i pro celé letadlo. Sportovní padák potřebuje pro získání výšky pomoc letadla nebo vrtulníku. Hlavně té vysoké výšky pro seskoky volným pádem. To je to padání jako létání, kdy padák se otevírá až kilometr nad zemí a kdyby se ten padák neotevřel, tak má parašutista ještě jeden náhradní. Druhů padáků je mnoho! Můžeme si o tom povídat třeba na víkendu s Tygří Míšou a nebo tam, kde o padáčcích umí vyučovat i děti! Protože jejich rodiče jsou taky Tygří agenti.

15. vrtulník

Létající stroj s rotujícími křídly umožňující nastavení úhlu vůči vzduchu na poloměru otáčení a stabilizační vrtulka pro směrování. Když k takovému stroji přijdeš bíž, tak to uvidíš. Jeho vrtule je mnohem složitější než u vírníku. Můžeš si vzít obrázek vírníku a vrtulníku a zahrát si hru "najdi aspoň 10 rozdílů". Vrtulník umí startovat kolmo vzhůru a také tak přistávat. Proto je to létající stroj předurčený pro speciální letecké práce a pro záchranáře. U nich lovit hvězdičky budeme jen ve výjimečných případech. To abychom je nezdržovali od práce! Stačí najít školu nebo firmu pro vyhlídkové lety.

16. balón

Létající stroj lehčí vzduchu, kdy objem plynu/nahřátého vzduchu uvnitř balónu unese zátěž stroje i posádky. Tahle hvězdička bude velmi zábavná! Proč? No stačí se domluvit s pilotem balónu a navštívit místo, kde mají start pro vyhlídkové lety. Tam se zúčastnit přípravy a nafouknutí balónu a požádat posádku v koši, aby kromě fotografie u balonu umožnili i seskok na padáčku! Je to bezpečné a stačí na to malá výška a počasí bez větru. Piloti jsou zkušení a umí odhadnou, kdy plyšák může vyskočit z koše tak, aby se neztratil ve stromech, domech nebo v rybníce. To je ten důvod, proč se společně celou dobu učíme o Větru!  

17. větroň

Bezmotorový kluzák s různou klouzavostí pro létání na svahovém proudění větru nebo v termických proudech pro získání výšky. Větroně se tahají do vzduchu na laně s pomocí navijáku. To je velký motor s cívkou plnou ocelového tenkého lanka. Druhá možnost je vlákání na textilním laně za druhým letadlem. Dříve to byla větší sportovní letadla, dnes už to zvládnou i ultralehká letadla se silným motorem. Existují v horách i místa, kde umí větroně nechat na podvozkovém kole rozjet z kopce po šikmé dráze. Každopádně větroň touží létat jako čáp. Dlouho a vysoko. Doma okolo komína nebo někam daleko. Když se to nepovede, přistane i do pole. Pak jede domů za autem.

18. sportovní letadlo

Létající stroj s pohonem pro létání libovolným směrem a manévrováním podle typu určení a výkonu motoru s vrtulí. Tahle letadla jsou těžší než ta malá ultralehká, ale menší než ta dopravní. Mají 4 až 6 sedadel a dá se z nich i skákat padákem. Jsou určená pro výlety, pro výcvik a nebo převoz něčeho někam, když je dobré počasí a je potřeba to stihnout rychleji než po silnici. Sport je v tom nezabloudit, dobře odhadnout počasí a pořád se učit. Proto piloti těchto letadel rádi loví letiště. Každé je trochu jiné a každé má zajímavé okolí. Vyfotit a povozit tvého plyšáka bude nejsnazší v letecké škole nebo někde, kde létají vyhlídkové lety. Tam můžete letět jako rodina všichni.

19. akrobatické letadlo

Letadlo s přebytkem výkonu motoru, který umožňuje prudké změny rychlosti, směru, výšky a akrobatické obraty. Prozkoumej rozdíl mezi modelem a opravdovým akrobatem. Pilot při těch kotrmelcích musí umět vidět všude a rozumět gravitaci, svému stoji i výkonu motoru. Je to takový létající cirkus. Čím víc budeš vědět o létání, tím víc oceníš, jaké to asi je být akrobat. Vydržet všechny ty síly, udržet letadlo na nebi a nízko nad zemí nezakopnout o letiště. Ideální pro lovení téhle hvězdičky jsou letecké dny! Airshow! Budeš-li ale mít chuť vědět víc, pak najdi i leteckou školu a zkus poprosit o návštěvu hangáru. Tvůj plyšák Ti v tom pomůže, protože tvůj zápisník plný hvězdiček a jejich příběhů i z Tebe dělá hvězdu!

20. dopravní letadlo

Letadlo pro více jak 4osoby na palubě, určené pro přepravu osob a nákladu na větší vzdálenosti. Včetně vysokých výšek. Nejspíš tuhle hvězdičku ulovíš na cestě na dovolenou. Nebo při leteckém dni nebo na dni otevřených hangárů a možnost je i návštěva muzea! Jak na to? Moc hezká bude fotografie s letuškou na palubě letadla. Třeba se povede i požádat o fotografii s panem pilotem. Neboj se o to požádat! Vždyť i oni byli děti a měli své letecké sny, které je dovedli až k práci v aerolinkách nebo v armádě. V muzeu Tě pak pustí i tam, kde se jinak nemůže. Tygří agent Ti určitě pomůže. Tvůj zápisník z Tebe dělá jiného návštěvníka muzea, protože už teď víš o létání víc, než ostatní děti a plyšáci a tihle lidé poznají, kdo jednou bude legenda :-)

21. tryskáč

Letadlo dosahující až nadzvukové rychlosti v různých výškách a manévrovatelnost umožňující i vzdušné souboje. První cesta asi povede do muzea. Nebo na letecký vojenský den. Dostat se blíž takovým tryskovým letadlům pro fotku s plyšákem? To bude vyžadovat pomoc Tygřího agenta. Návod máš, cestu znáš. Zápisník, padáček a plyšák jsou tvůj "klíč". Nezapomeň však i na kouzelná slůvka Můžu - Chci - Umím poprosit a poděkovat. Cesta za 21 hvězdičkou je odměnou za celý ten pokus najít všechny ostatní. Obzvlášť, když společně zkusíme tvého plyšáka dostat i do vzduchu! To bude náročnější než u jiných strojů. Obzvlášť, když budeme chtít svezení s opravdickou Tygří letkou na letišti v Čáslavi! 

Odznak Aero Junior

Létající plyšáci a Tygříkova letka vznikla díky deseti rokům spolupráce se sdružením leteckých rodičů, jejich přátel a firem. Zápisník, ze kterého jsou hvězdičky použity, je určený dětem jako návod na plnění dětských leteckých snů. Když tento deník použijete společně se zápisníkem vašeho domácího mazlíka plyšáka, pak můžete plnit i tento odznak a získat možnost losování i o plnění snů o létání. Tygří agenti ví, jak na to!

POMŮŽOU FOTIT. UMÍ PŮJČIT SEBE S LETADLEM A DÁT PODPIS. ROZUMÍ A ZNAJÍ a UČÍ UČIT PRAVIDLA. POSKYTNOU LETECKÉ MAPY.  

© 2023 Tygříkova letka. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!